Nawigacja
· Strona główna
· Nasza Parafia
· Ogłoszenia i Intencje
· Duszpasterze
· Grupy parafialne
· Historia
· Kult "Ofki"

· Kancelaria
· Sakramenty

· Galeria zdjęć
· Filmoteka
· Polecane strony

· Kontakt
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
WYPOMINKI ZA ZMARŁYCH
Listopad to czas, kiedy więcej myślimy o naszym przemijaniu i o naszych zmarłych; przypomina nam o tym przyroda, gdy pożółkły liść spadając z drzewa pozostawia opuszczone konary; przypomina nam o tym Kościół zapraszając do szczególnej modlitwy wypominkowej za tych, co spośród nas już odeszli.
W naszej parafii po Mszach św. wieczornych odprawiać będziemy różaniec za zmarłych polecanych w wypominkach; wcześniej - przed Msza św. - od godziny 17.40 czytamy wypominki.
Przy wyjściach z kościoła wystawione są kartki na wypominki za Zmarłych. Pobierając formularze prosimy czytelnie wpisywać Imię i Nazwisko zmarłej osoby (w mianowniku) i wypełnione składać w kancelarii w godzinach urzędowania lub zakrystii po każdej Mszy św.
Modlitwa za zmarłych jest nie tylko naszą powinnością, ale i obowiązkiem. Uczmy dzieci modlić się za zmarłych dziadków i znajomych, aby i one kiedyś potrafiły modlić się za nas, już po naszym odejściu do Domu Ojca. Postarajmy się w gronie rodzinnym wspólnie wypełniać kartki wspominkowe, tłumacząc przy tym więzi rodzinne (tzn. kim Oni są dla nas), a później w wyznaczonym terminie choćby raz w listopadzie przyjdźmy gromadnie na modlitwę wspominkową.
Kościół niemal od zarania swych dziejów szczególną troską modlitewną otacza zmarłych. Podczas każdej Mszy św. modli się za wszystkich, którzy odeszli już z tego świata: „Pamiętaj także o naszych zmarłych braciach i siostrach i o wszystkich, którzy odeszli już z tego świata. Dopuść ich do oglądania Twojej światłości” (II Modlitwa Eucharystyczna). Błędne jest zatem i zupełnie niepoprawne potoczne określenie „dusze, o których nikt nie pamięta, za które się nikt nie modli, które znikąd ratunku nie mają” – takich dusz nie ma.
Nasz Wielki Rodak Jan Paweł II mówił w listopadzie 2003 roku w rozważaniach na „Anioł Pański”, iż: „Modlitwa za zmarłych jest ważną powinnością, bowiem nawet jeśli odeszli w łasce i w przyjaźni z Bogiem, być może potrzebują jeszcze ostatniego oczyszczenia, by dostąpić radości nieba”.
Laicyzacja świąt katolickich
Ostatnio suwerenne władze hiszpańskiej Katalonii ogłosiły, że ferie Bożonarodzeniowe i Wielkanocne będą zwać się odpowiednio: feriami zimowymi i wiosennymi. Decyzję powzięto po to, by rzekomo nie urazić osób innej wiary (choć spora grupa muzułmanów dziwi się tej decyzji), bądź niewierzących. Czy zatem, według tego typu mentalności, Boże Narodzenie ma być obchodzone bez Dzieciątka Jezus, a Wielkanoc bez Zmartwychwstałego Chrystusa? Czy z największych katolickich uroczystości ma pozostać jedynie Mikołaj, karp, zajączek, kurczaczek, prezenty i jedzenie? Czy swoiście pojmowana tolerancja i szacunek ma oznaczać rezygnację z własnej tożsamości religijnej i kulturowej?
Święta są uroczystym i publicznym wyznaniem przeżywanej wewnętrznie wiary. Na przykładzie świąt, będących wizytówką religii, widoczny jest też postępujący proces laicyzacji.
Chrześcijański charakter niedzieli bywa zastępowany przez świętowanie weekendu (czasem długiego weekendu). Obchodzenie niedzieli, Dnia Pańskiego, wiązało się organicznie z uczestnictwem we Mszy Świętej, ale dla wielu, także katolików, niestety, wiąże się z obowiązkową wizytą w supermarkecie.
Zapraszamy na spowiedź
Zapraszamy w piątek 31 października o godzinie 15.15 na spowiedź święta przed Uroczystością Wszystkich Świętych. Przyjdź i skorzystaj. Codziennie od poniedziałku do piątku od godziny 15.15 okazja do skorzystania z sakramentu pokuty. W konfesjonale każdego dnia zasiadają kapłani naszego dekanatu.

– Usiadłam kiedyś – opowiada pewna pani – w ławce w pustym kościele, chcąc się pomodlić w ciszy. Gdy zaczęłam się modlić, wówczas nagle uświadomiłam sobie, że siedzę akurat naprzeciwko konfesjonału, w którym odbywa się spowiedź. Osoba spowiadająca się bardzo głośno wyznawała swoje grzechy. Tak byłam zaskoczona tą sytuacją, że zupełnie nie wiedziałam, jak powinnam się zachować. Po wyjściu z kościoła miałam olbrzymie poczucie winy: złamałam przecież tajemnicę czyjejś spowiedzi.
Uczucia a wychowanie
Klasyczna koncepcja wychowania traktowana jest niekiedy jako zespół martwych reguł mało odpowiadających współczesnej wiedzy na temat człowieka, a jeśli już – to proponująca taki model jego wychowania, który wspiera się na trwałym gwałceniu jego wolności i godności.
Perspektywa taka może wydawać się uzasadniona, kiedy patrzy się na tę koncepcję wyłącznie jako na rozbudowany katalog cnót, który trzeba narzucić młodemu człowiekowi do realizacji, grożąc mu jednocześnie, że nie ma innej drogi do realizacji człowieczeństwa czy do zdobycia szczęścia [1]. Tymczasem współczesna kultura obiecuje zdobycie szczęścia, do którego zmierza człowiek, bez większych wyrzeczeń ze strony działającego, co wychowanie czyni w zasadzie zbytecznym.
Sposoby przeżywania wartości - dojrzewanie postaw
Kim jest człowiek? Jeżeli chcemy zobaczyć, w jaki sposób osoba przeżywa wartości na drodze powołania, musimy najpierw odpowiedzieć sobie właśnie na to pytanie. Trzeba nam niejako nakreślić „obszar”, na którym będziemy się poruszać.
Na człowieka możemy patrzeć z różnych punktów widzenia: filozoficznego, teologicznego, psychologicznego, społecznego. Patrząc na człowieka z różnych punktów widzenia, różnie będzie wyglądał jego opis. Weźmy przykład żywej komórki: można opisać ją jako zbudowaną z jądra, plazmy, itd. Patrząc z innego punktu widzenia, można powiedzieć, że ta sama komórka jest zbudowana z białka, tłuszczu, węglowodanów itp. I to jest ta sama komórka. Podobnie można opisać człowieka na różne sposoby i z tymi różnymi spojrzeniami na człowieka będziemy się spotykać także po to, by lepiej tego człowieka poznać, i później, w pracy nad sobą samym, czy też pomagając innym, pomóc mu – oddziałuje na poszczególne, dobrze dobrane elementy człowieka – pomóc mu być bardziej tą jednością, jaką zamierzył Bóg, pomóc mu być – z pomocą łaski Bożej i jeśli dany człowiek to zaakceptuje – obrazem Bożym.
Przeniesienie trumny z prochami śp. bpa Józefa Nathana z Opawy do Branic
W dniach 7- 8 listopada br. w Opawie i Branicach odbędą się uroczystości przeniesienia trumny z prochami śp. bpa Józefa Nathana, wielkiego duszpasterza oraz założyciela i budowniczego „Miasteczka Miłosierdzia” w Branicach. Biskup Nathan zmarł w Opawie w styczniu 1947 r., zaledwie kilka tygodni po wysiedleniu go przez władze komunistyczne z Branic do ówczesnej Czechosłowacji. Listopadowe uroczystości są więc nie tylko pośmiertnym oddaniem czci dziełu jego życia, ale także towarzyszeniem mu w jego „powrocie do domu”, w którym do dziś pozostaje duch jego pasterskiej troski o ludzi najbardziej potrzebujących – chorych psychicznie. Uroczystości rozpoczną się w piątek 7 listopada o godz. 15.00 wystawieniem trumny z prochami bpa Józefa Nathana w konkatedrze pw. Wniebowzięcia NMP w Opawie i Mszą św. na pożegnanie o godz. 16.00. Po Mszy św. trumna zostanie przewieziona do Branic, gdzie o godz. 19.00 w kościele Wniebowzięcia NMP zostanie odprawiona Msza św. na powitanie, a po niej wieczorne czuwanie przy trumnie. W sobotę natomiast o godz. 11.00 odbędzie się centralna część uroczystości: Msza św. w kościele św. Rodziny w Branicach oraz złożenie trumny z prochami bpa Józefa Nathana do sarkofagu. Mszę św. poprzedzi procesja z kościoła Wniebowzięcia NMP do kościoła pw. Świętej Rodziny o godz. 10.30.
Ocalmy chrześcijan w Iraku
W ramach międzynarodowej kampanii Ocalmy chrześcijan w Iraku, realizowanej przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, tysiące chrześcijan, irackich uchodźców, otrzyma pitną wodę, wyżywienie, schronienie, edukację oraz na święta Bożego Narodzenia prezenty dla dzieci. Pomoc otrzymają także przesiedleni księża i siostry zakonne. Na tę kampanię zostanie przekazane ponad 17 mln zł (ponad 4 mln euro), będzie to jedna z największych kampanii w 67-letniej historii Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Zaproszenia

CZYTAJ WIĘCEJ


Polecamy


POSŁUCHAJ RADIARok Rodziny
www.farny.com.pl wykonał: ALFSOFT.NET
702,249 unikalnych wizyt

UWAGA! Ten serwis używa cookies.
Brak zmiany ustawienia przeglšdarki oznacza zgodę na to