Nawigacja
· Strona główna
· Nasza Parafia
· Ogłoszenia i Intencje
· Duszpasterze
· Grupy parafialne
· Historia
· Kult "Ofki"

· Kancelaria
· Sakramenty

· Galeria zdjęć
· Filmoteka
· Polecane strony

· Kontakt
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Hołd Bohaterom, modlitwa za Ojczyznę
„Nie możemy przejść obojętnie wobec wydarzeń sprzed 70 lat, które ukazały głębię miłości do Ojczyzny naszych Rodaków, zdolność do poświęcenia w obronie jej niepodległości i niezależności, męstwo i heroizm mieszkańców Warszawy” – podkreśla biskup polowy Józef Guzdek. Warszawscy karmelici zachęcają, by uczcić 70. rocznicę Powstania Warszawskiego modlitwą różańcową za Ojczyznę przez kolejne 63 dni, począwszy od 1 sierpnia.
Prezydium Episkopatu: Jan Paweł II jednoznacznie bronił życia i był za klauzulą sumienia
W związku z publiczną debatą na temat klauzuli sumienia oraz konsekwencji prawnych wobec lekarza odmawiającego aborcji, Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wydało specjalne oświadczenie. Biskupi przypominają nauczanie św. Jana Pawła II, który jednoznacznie potępił odbieranie życia niewinnej istocie ludzkiej.

Zasady określone w nauczaniu urzędowym Kościoła katolickiego są dziś „ignorowane przez część środowisk politycznych i medialnych” – podkreślają biskupi w wydanym 16 lipca oświadczeniu i przypominają nauczanie Jana Pawła II o ochronie życia ludzkiego zawarte m.in. w encyklice „Evangelium vitae”. Absolutne zło aborcji, powinność sprzeciwu sumienia wobec niegodziwego prawa cywilnego, zakaz dyskryminacji ze względu na sprzeciw sumienia, jak również odmowa współdziałania w złu – to zasady, na jakie wskazują.

Odnosząc się do sytuacji odwołanego z funkcji dyrektora szpitala prof. Bogdana Chazana, który odmówił aborcji, biskupi powtarzają słowa św. Jana Pawła II, dla którego hołd wyrażało wielu przedstawicieli życia publicznego: „Kto powołuje się na sprzeciw sumienia, nie może być narażony nie tylko na sankcje karne, ale także na żadne inne ujemne konsekwencje prawne, dyscyplinarne, materialne czy zawodowe" (EV 74). Cytują też, że „żadna okoliczność, żaden cel, żadne prawo na świecie nigdy nie będą mogły uczynić godziwym aktu, który sam w sobie jest niegodziwy, ponieważ sprzeciwia się Prawu Bożemu” (EV 62).
"Z Zuzeli do Warszawy ku świętości" - 90. rocznica święceń kapłańskich Prymasa Tysiąclecia
Czuję się wielkim dłużnikiem wobec ziemi, której chleb jadłem od dzieciństwa i wobec wszystkich wśród których żyłem – pisał Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński. W sobotę 2 sierpnia w Zuzeli w diecezji łomżyńskiej odbędą się obchody 90. rocznicy jego święceń kapłańskich. Mszy św. dziękczynnej będzie przewodniczył prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller, a homilię wygłosi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Będzie to też okazja do wspólnej modlitwy o szybką beatyfikację Prymasa Tysiąclecia.
Święta Marta, czyli wzrastanie w wierze
Pod koniec lipca Kościół wspomina w liturgii św. Martę z Betanii. Może warto przy tej okazji spojrzeć na tę świętą nieco inaczej, niż czynią to niektórzy komentatorzy, traktując ją wyłącznie jako zabieganą gosposię, skupioną na sprawach doczesnych i przez to zamkniętą na Słowo Boże.

Martę poznajemy w znanej scenie z 10. rozdziału Ewangelii według św. Łukasza, kiedy to przyjmuje Jezusa do swojego domu i gościnnie Go obsługuje, podczas gdy jej siostra Maria siada u stóp Nauczyciela i słucha Jego słów (Łk 10,38–42). Zaangażowanie Marty w usługiwanie Panu nie powinno nas dziwić, jeśli wziąć pod uwagę ówczesną kulturę żydowską, w której przestrzeganie gościnności było ważnym obowiązkiem, co widać już w Księdze Rodzaju, w opisie Abrahama podejmującego Boga pod dębami Mamre (Rdz 18,1-15). Podkreśla to również autor Listu do Hebrajczyków: „Nie zapominajmy o gościnności, gdyż przez nią niektórzy, nie wiedząc, aniołom dali gościnę” (Hbr 13,2). Jednak w postawie Marty wyraźnie pojawia się dysonans: tak bardzo stara się godnie przyjąć dostojnego Gościa, że w końcu poirytowana zwraca się do Niego z nieuprzejmymi pretensjami i usiłuje wciągnąć Go w swoje spory i problemy komunikacyjne z siostrą: „Panie, czy Ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? Powiedz jej, żeby mi pomogła” (Łk 10,40). Mimo to Jezus odnosi się do Marty bardzo delikatnie, z miłością: „Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona” (Łk 10,41-42).
Solidarność z prof. Bogdanem Chazanem
Oświadczenie wyrażające solidarność z prof. Bogdanem Chazanem odwołanym z funkcji dyrektora Szpitala Świętej Rodziny w Warszawie wydał 10 lipca abp Henryk Hoser SAC. - Zachęcam Kolegów Lekarzy i ludzi dobrej woli do zamanifestowania poparcia ściganemu profesorowi medycyny i do solidarności z nim. Wszystkich polecam Opatrzności Bożej - napisał.

Oświadczenie Biskupa Warszawsko-Praskiego
Arcybiskupa Henryka Hosera SAC

Odmowa pozbawienia życia niepełnosprawnego dziecka poczętego metodą in vitro ma być przyczyną zwolnienia z pracy lekarza o najwyższych kwalifikacjach, dyrektora Szpitala Świętej Rodziny, profesora Bogdana Chazana. Cieszy się on poparciem tysięcy kobiet, dzieci i rodzin, które okazywały i okazują mu swą wdzięczność i uznanie. Profesor Chazan został nazwany przez swe pacjentki „Przyjacielem życia”. Wspierają go również liczne środowiska lekarskie, wierne integralnie pojmowanej Przysiędze Hipokratesa. Zobowiązuje ona lekarza do bezwarunkowej ochrony każdego życia ludzkiego.
Wola Ojca i zaufanie Jezusa
Pismo Święte stanowi podstawowe i bardzo bogate źródło naszej wiedzy o Bogu Ojcu, a więc także o Jego woli i o zaufaniu Jezusa. Wola Ojca i zaufanie Jezusa to prawda biblijna, dlatego głównie w oparciu o to źródło postaramy się ją przybliżyć. Każda prawda biblijna ma przynajmniej dwa aspekty. Stanowi ona z jednej strony stwierdzenie istniejącej rzeczywistości, z drugiej pewnego rodzaju normę działania.

Ten podwójny aspekt sprawia, że nasza refleksja będzie miała podwójny wymiar – formacyjny i egzystencjalny. Z tego względu najpierw zajmiemy się prawdą o woli Ojca i zaufaniu Jezusa, aby potem przejść do wymiaru egzystencjalnego, czyli do wskazania praktycznych konsekwencji, jakie wypływają z nich dla życia człowieka.
Trzy drogi do świętości
Wiecznie uśmiechnięty, sympatyczny, gorliwy w pracy, rozmodlony. Można by powiedzieć – po prostu człowiek idealny. Taki obraz świętego towarzyszył mi przez większą część dzieciństwa. Święci na obrazach, ikonach, czy kościelnych witrażach sprawiają wrażenie postaci nieskazitelnych. Ale w rzeczywistości święty to nie człowiek idealny. Tak jak każdy z nas boryka się z codziennymi problemami i ułomnościami. Święci to ludzie wewnętrznego zmagania. To ci, którzy nie ustępują w walce o doskonałość. Walczą do końca życia o trwanie w komunii z Bogiem, by później pozostać w niej na zawsze.
Zaproszenia

CZYTAJ WIĘCEJ


Polecamy


POSŁUCHAJ RADIARok Rodziny
www.farny.com.pl wykonał: ALFSOFT.NET
603,475 unikalnych wizyt

UWAGA! Ten serwis używa cookies.
Brak zmiany ustawienia przeglšdarki oznacza zgodę na to