Nawigacja
· Strona główna
· Nasza Parafia
· Ogłoszenia i Intencje
· Duszpasterze
· Grupy parafialne
· Historia
· Kult "Ofki"

· Kancelaria
· Sakramenty

· Galeria zdjęć
· Filmoteka
· Polecane strony

· Kontakt
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
25 lat od powrotu nauczania religii w szkole
Po przełomie 1989 r. do szkół i przedszkoli publicznych mogły powrócić lekcje religii. Poparcie dla nauczania religii w szkole utrzymuje się, w lekcjach uczestniczy ok. 90 proc. uczniów.
Kościół Powszechny o in vitro
Wyrażenie „in vitro” pojawia się w przemówieniu papieskim już 19 maja 1956 r. Św. Jan Paweł II: „Potępiam, w sposób najbardziej jednoznaczny i formalny, eksperymentalne manipulowanie ludzkim embrionem, ponieważ istota ludzka od chwili poczęcia aż śmierci nie może być wykorzystywana dla jakiegokolwiek celu” (1982 r.). Franciszek: „Dominująca myśl proponuje czasem ‘fałszywe współczucie’, które uważa, że pomocą dla kobiety jest ułatwienie aborcji, aktem godności zapewniać eutanazję, zdobyczą naukową ‘produkować’ dziecko (…). – Ale, powiedz mi, dlaczego Kościół przeciwstawia się np. aborcji? Czy to jest problem religijny? – Nie, nie. To nie jest problem religijny. – Czy jest to problem filozoficzny? – Nie, to nie jest problem filozoficzny. To jest problem naukowy, ponieważ tam jest życie ludzkie, i nie jest dozwolone unicestwianie życia ludzkiego, aby rozwiązać problem. (…) Grzech wobec Boga Stwórcy. Przemyślcie to dobrze” (2014 r.).
1. Pius XII, Przemówienie do uczestników II Kongresu Światowego Płodności i Bezpłodności
19 maja 1956 r.

Papież zdecydowanie powiedział, że próby in vitro są „do odrzucenia jako niemoralne i absolutnie niedozwolone” (sono da respingersi come immorali e assolutamente illeciti).


• tekst w języku włoskim
http://w2.vatican.va/content/pius-xii/it/speeches/1956/documents/hf_p-xii_spe_19560519_vous-nous-avez.html
Odświeżyć 'Ojcze nasz'
„Ojcze nasz”, czyli Modlitwę Pańską, znamy na pamięć i odmawiamy codziennie. Na pewno ją rozumiemy. Ale czy do końca? Są w niej sformułowania trudniejsze, w dawnym języku, które wymagają wyjaśnień. Są też treści głębsze, które przy rutynowym odmawianiu można przeoczyć.

„Ojcze nasz” to nie tylko krótka formuła modlitewna, której może się łatwo nauczyć dziecko. Treść tej modlitwy jest tak bogata i gęsta, że odmawiając ją z namysłem, możemy sporo dopowiedzieć i ją poszerzyć. Nie trzeba tu nawet niczego dodawać, swojego zrozumienia i skojarzeń. Wystarczy dostrzec, że krótkie wezwania prowadzą do wielu pokrewnych treści. Są listą tematów do modlitwy.
Kościół w Europie o in vitro
Wybór dokumentów i wypowiedzi (cytaty w językach oryginalnych są poprzedzone krótkim podsumowaniem w języku polskim).

1. ANGLIA I WALIA


A. Now is the time for our voices to be heard on Human Fertilisation and Embryology Bill
19.02.2008

http://www.cbcew.org.uk/
List Pasterski Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Anglii i Walii w kontekście ustawy rozszerzającej zakres badań naukowych na embrionach ludzkich oraz pozwalających na tworzenie hybryd zwierzęcych i ludzkich embrionów. Wedle tej ustawy stosując metodę zapłodnienia in vitro (IVF - In Vitro Fertilisation), niweluje się w dziecku potrzebę więzi z ojcem. Biskupi wyrażają zaniepokojenie wobec takiej ustawy.

Kościół w Polsce o in vitro
Wybór dokumentów


1. Świadkowie Ewangelii Życia – List na Niedzielę Świętej Rodziny
28 grudnia 2003 r.
• całość:
http://episkopat.pl/dokumenty/listy_pasterskie/4514.1,Swiadkowie_Ewangelii_Zycia.html
„(...) żadne nowe odkrycia nie mogą być stosowane do zabijania życia przekazanego przez Boskiego Stwórcę. Do procedur stanowiących „zamach na życie” Jan Paweł II zalicza także zabiegi na embrionach, czyli zarodkach ludzkich, jeśli prowadzą one do ich zabicia. (Ecclesia in Europa, 95). (...) Jest praktycznie niemożliwe, aby przy zastosowaniu dostępnych technik powstał tylko jeden embrion, który byłby wprowadzony do organizmu. Skutkiem tego w obecnej praktyce zapłodnienia in vitro, otrzymuje się wiele zarodków, które są następnie podtrzymywane przy życiu dzięki zamrożeniu (...). W Stanach Zjednoczonych realizowany jest specjalny program „adopcji embrionów”. (...) Tymczasem w wielu polskich dyskusjach lekceważy się zabijanie embrionów a nawet żąda się, aby ta forma zapłodnienia była dofinansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Znaczy to, że fundusze pochodzące w większości od katolików przeznaczano by na zabijanie życia”.
Czy wolno łajdakowi nie podać ręki?
Istnieją różne tradycyjne sposoby moralnego potępienia za złe postępowanie. Na przykład podlecowi szanujący się człowiek nie podaje ręki, nie mówiąc już o tym, że unika wszelkiego z nim towarzystwa. Taka kara ma sens: jednych powstrzyma przed niegodziwym postępkiem, innych może doprowadzi do opamiętania. Ale przecież polega ona na okazywaniu komuś swojej pogardy. Czy da się to pogodzić z miłością bliźniego?

[pytanie od czytelnika]

W momentach, kiedy trudno nam rozsądzić, czy dane postępowanie jest słuszne, najlepiej spojrzeć na swoje wątpliwości w świetle Ewangelii. Otóż odpowiedzi na Pańskie pytania Ewangelia każe szukać w przestrzeni wyznaczonej nakazem miłości wszystkich, złoczyńców nie wyłączając. Pan Jezus uczył jednak miłości prawdziwej, a ta ma niewiele wspólnego z kultem bezkonfliktowości, z dążeniem za wszelką cenę do spokojnych stosunków z innymi, nawet za cenę zgody na krzywdę słabych i bezbronnych.
Informacja Nuncjatury Apostolskiej w związku z nieprawdziwym profilem na Facebooku
Informacja Nuncjusza Apostolskiego w związku z fałszywym profilem na Facebooku:

Właśnie dowiedziałem się, że na facebooku pojawił się profil sygnowany moim nazwiskiem i funkcją. Ale ja nigdy nie zakładałem profilu na żadnym portalu społecznościowym. Ktoś, kto podszywa się pod innych nie może mieć uczciwych zamiarów. W poniedziałek podejmę kroki formalne w tej sprawie, ale już teraz proszę, aby przekazać tę informację możliwie szeroko. Nie chciałbym, aby ktokolwiek poniósł jakiekolwiek szkody przez tę oszukańczą działalność. Ze świątecznym pozdrowieniem z drogi do Piekar.

Abp Celestino Migliore,
Nuncjusz Apostolski,
15.08.2015 r.
Zaproszenia

CZYTAJ WIĘCEJ


Polecamy


POSŁUCHAJ RADIAwww.farny.com.pl wykonał: ALFSOFT.NET
1,123,960 unikalnych wizyt

UWAGA! Ten serwis używa cookies.
Brak zmiany ustawienia przeglšdarki oznacza zgodę na to