Nawigacja
· Strona główna
· Nasza Parafia
· Ogłoszenia i Intencje
· Duszpasterze
· Grupy parafialne
· Historia
· Kult "Ofki"

· Kancelaria
· Sakramenty

· Galeria zdjęć
· Filmoteka
· Polecane strony

· Kontakt
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Trwa Tydzień Misyjny
W Niedziele na zakończenie Tygodnia Misyjnego gościć będziemy o.o. Oblatów, którzy rozprowadzać będą kalendarze i inne dewocjonalia związane z misjami.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
Mężczyzna, który umarł w kościele...
To żaden prowokacyjny tytuł!
Ten artykuł jest naprawdę o mężczyźnie, który umarł w kościele… z nudów!


Robić, stwarzać, być w ruchu… To cechy mężczyzn, którzy usadzeni przez swoje żony w kościelnych ławkach, rozglądają się wokół przed rozpoczęciem nabożeństwa. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej. Niektórzy z pobożnym namaszczeniem zerkają co chwilę na zegarek, myśląc: "szybciej się zacznie, szybciej się skończy!" U innych można zauważyć stopniowe obniżanie temperatury ciała, oddech zwalnia, a wraz z nim praca serca – to mężczyźni, którzy przygotowują się do stanu uśpienia. Ale nie martwmy się o nich – koma szybko znika, zwłaszcza po słowach księdza: "Idźcie w pokoju Chrystusa!". Startują jak wystrzeleni z procy, tratując przy wyjściu poczciwe staruszki… Inni rozglądają się po świątyni szukając usterek, nad którymi mogliby się dłużej mentalnie zatrzymać i poszukać rozwiązania problemu (jeśli nie można coś zadziałać fizycznie, to przynajmniej pobawią się umysłowo – szybciej zleci). To tacy, którzy mają już wszystko "przeliczone": ilość ławek, świec, obrazów, żarówek w kościelnych żyrandolach, a nawet szkiełek w witrażu bocznej okiennicy. Trochę przesadzona wizja, powiecie. Zgadzam się! Przerysowuję sytuację, by zadać ważne pytanie:
Odnaleźć utraconą obecność
Każdy człowiek w pewnym momencie swojego życia dotyka tzw. sytuacji granicznych. Są to trudne i bolesne doświadczenia. Wywołują w nas egzystencjalny lęk, wiążąc się ściśle z poczuciem straty czegoś niezwykle ważnego. Z całych sił pragniemy się przed nimi ustrzec. Nie jest to jednak możliwe. Doświadczenie sytuacji granicznej burzy stabilność dnia codziennego, dzieląc życie na dwie części – na to, które było przed, i na to, które będzie po zaistnieniu danego wydarzenia. Jednym z trudniejszych momentów życia jest śmierć ukochanej osoby.
Bóg umiłował świat
Dlaczego Nikodem przyszedł w nocy? Może najprostsza odpowiedź jest taka, że w upalnym klimacie najlepiej rozmawia się nocą. Jednak najprostsze odpowiedzi nie wyczerpują naszej ciekawości. Nikodem był faryzeuszem, czyli należał do grona osób pobożnych, aktywnych religijnie, znających Prawo, ale jednak skonfliktowanych z Jezusem. Ponadto Jan pisze o nim, że był dostojnikiem żydowskim, więc miał pozycję, należał do Sanhedrynu, a w tym środowisku Jezus też nie był popularny. Przychodząc do Chrystusa ryzykował swoją pozycją społeczną. Pewnie dlatego przybywa nocą – mniejsze ryzyko, że ktoś go zobaczy z Jezusem. Zresztą myślę, że może to być też noc – symbol. Wszyscy najczęściej przychodzimy do Jezusa w środku jakiejś naszej nocy. Szukamy Go, aby nas wydostał z mroku, On jest naszym światłem, Słońcem.
Urczystość wręczenia doktoratów honoris causa
Dwóch wybitnych teologów i ludzi dialogu: prof. dr. hab. o. Wacław Hryniewicz oraz o. prof. dr. hab. Stanisław Celestyn Napiórkowski otrzyma tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Opolskiego. Uroczystość odbędzie się 30 października 2014 roku o godz. 12.00 w Auli Błękitnej Collegium Maius DO, Opole, pl. Kopernika 11.

Oto sylwetki obydwu laureatów:


Wacław Hryniewicz OMI - od 1984 profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II; współtworzył Instytut Ekumeniczny KUL(1983), w którym pełnił kolejno funkcje zastępcy kierownika (1983-1997) i dyrektora (do 2005); wieloletni kierownik Katedry Teologii Prawosławnej w tymże Instytucie; konsultor Sekretariatu ds. Jedności Chrześcijan w Watykanie (1979-1984), członek Komisji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu (1984-1994), Międzynarodowej Komisji Mieszanej do Dialogu Teologicznego między Kościołem Rzymskokatolickim i Kościołem Prawosławnym (1980-2005); wykładał na uczelniach w Szwajcarii, Niemczech, Francji, Austrii, Stanach Zjednoczonych, Belgii; w latach 1998-2000 był członkiem zespołu przygotowującego tekst ekumenicznego dokumentu "Charta Oecumenica. Wytyczne dla wzrastającej współpracy pomiędzy Kościołami w Europie"; należy do wielu towarzystw naukowych w kraju i za granicą; autor licznych publikacji z zakresu teologii paschalnej, teologii nadziei, uniwersalizmu zbawienia, teologii staroruskiej i zagadnień ekumenicznych.
Liturgiczne wspomnienie
Zaproszenie do udziału w Opolskiej Szkole Ewangelizatorów
W związku z tym, że wezwanie do ewangelizacji jest coraz bardziej aktualne, a jednocześnie strach, niepewność i inne przeszkody tkwiące w ludziach, sprawiają, że wiele osób ma opór przed podjęciem takiego zaangażowania, zapraszam wszystkich, którzy kochają Jezusa i mają w sercu pragnienie zaangażowania się w życie Kościoła, do formacji ewangelizacyjnej. Otóż w sobotę 25 października rozpocznie się w Opolu formacja w kierunku ewangelizacji, którą nazwaliśmy Opolska Szkoła Ewangelizatorów (OSE). Spotkania odbywać się będą w ośrodku DA Resurrexit w Opolu, w soboty, w godzinach: 10.00 – 17.00.
Zaproszenia

CZYTAJ WIĘCEJ


Polecamy


POSŁUCHAJ RADIARok Rodziny
www.farny.com.pl wykonał: ALFSOFT.NET
696,278 unikalnych wizyt

UWAGA! Ten serwis używa cookies.
Brak zmiany ustawienia przeglšdarki oznacza zgodę na to